Kielce, dnia 8 kwietnia 2009 r.
Pismo okólne Rektora 1/2009
Uniwersytetu Humniastyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach w sprawie interpretacji przepisów Statutu dotyczących zatrudniania w Uczelni na stanowisku profesora zwyczajnego oraz profesora nadzwyczajnego
Na podstawie § 86 ust. 1 Statutu oraz 12 ust. 1 Regulaminu Organizacyjnego Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach wyjaśnia,
co następuje:
1. Zgodnie z 135 ust. 4 Statutu, z nauczycielem akademickim, który posiada tytuł naukowy profesora, nawiązanie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy następuje na podstawie mianowania na czas nieokreślony.
Z kolei w myśl § 136 ust. 1 Statutu, mianowanie na Uczelni min. na stanowisko profesora zwyczajnego oraz profesora nadzwyczajnego następuje po zakwalifikowaniu w drodze otwartego konkursu.
Przewidziana w Statucie procedura, obliguje komisję konkursową do oceny przydatności kandydata na dane stanowisko. W odniesieniu do konkursu dotyczącego zatrudnienia na stanowisku profesora zwyczajnego skład komisji konkursowej powinny wchodzić min. osoby reprezentujące tę samą lub pokrewną dyscyplinę naukową oraz powinny posiadać co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, w tym przynajmniej jedna z nich powinna posiadać tytuł naukowy. Tak więc, udział w postępowaniu konkursowym osoby posiadającej tytuł naukowy z danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej jest obligatoryjny. Jeżeli w Uczelni brak osoby spełniającej wyżej wymienione wymagania do udziału w komisji, jej członkiem powinna być osoba spoza Uczelni, która może przedłożyć recenzję o dorobku kandydata. Komisja konkursowa zgodnie z art. § 136 ust. 10 Statutu przeprowadzając ocenę przydatności kandydata, oprócz wymagań stawianych przez ustawę i Statut powinna uwzględniać dorobek naukowy i artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne kandydata. Przez dorobek naukowy lub artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne należy rozumieć dorobek naukowy i artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne kandydata po uzyskaniu tytułu naukowego i przez, które rozumieć należy min:
- serie publikacji w czasopismach recenzowanych lub monografię,
- wystawy, koncerty, recitale,
- promocje doktorów,
- recenzje w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich
Ponadto ocena przydatności kandydata na stanowisko profesora zwyczajnego powinna uwzględniać:
- kierowanie przez kandydata projektami, które skutkowały pozyskaniem z zewnętrznych źródeł środków finansowych na badania naukowe oraz dorobek ekspercki, w tym współpracę z organami państwa, instytucjami publicznymi i sektorem gospodarczym..
2. w odniesieniu do doktora habilitowanego, zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy w Uczelni, zgodnie z § 135 ust. 5 Statutu następuje na podstawie mianowania na czas określony na 5 lat.
Podobnie, jak w przypadku zatrudnienia na stanowisku profesora zwyczajnego, zatrudnienie w Uczelni na podstawie mianowania na stanowisku profesora nadzwyczajnego następuję po zakwalifikowaniu w drodze konkursu otwartego.
Analogicznie, jak w przypadku kandydata na stanowisko profesora zwyczajnego, w odniesieniu do osoby, która ma być zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego,
komisja konkursowa, zgodnie z § 136 ust.10 Statutu, przeprowadzając ocenę przydatności kandydata, oprócz wymagań stawianych przez ustawę i Statut powinna uwzględniać dorobek naukowy lub artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne kandydata. Przez dorobek naukowy i artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne należy rozumieć dorobek naukowy i artystyczny oraz osiągnięcia dydaktyczne kandydata ze szczególnym uwzględnieniem dorobku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego i przez, które rozumieć należy min.:
- serie publikacji w czasopismach recenzowanych lub monografię,
- wystawy, koncerty, recitale,
- promocje doktorów,
- recenzje w przewodach doktorskich lub habilitacyjnych.
Ponadto ocena przydatności kandydata na stanowisko profesora nadzwyczajnego powinna uwzględniać:
- kierowanie przez kandydata projektami, które skutkowały pozyskaniem z zewnętrznych źródeł środków finansowych na badania naukowe oraz dorobek ekspercki, w tym współpracę z organami państwa, instytucjami publicznymi i sektorem gospodarczym.
Po upływie pięcioletniego okresu zatrudnienia w Uczelni na stanowisku profesora nadzwyczajnego osoby, która posiada stopień naukowy doktora habilitowanego, decyzję o dalszej formie zatrudnienia (umowa o pracę lub mianowanie) podejmuje rektor uwzględniając opinie komisji oceniającej dorobek naukowy lub artystyczny nauczyciela akademickiego zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Dokumenty do pobrania:
Opublikował w BIP: | Baran Grzegorz |
Data opublikowania: | 2012-11-27 13:14:08 |
Data aktualizacji: | 2013-01-07 05:04:52 |
Liczba wyświetleń strony: 2251