Uchwała Nr 22/2011
Senatu Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego
w Kielcach
z dnia 28 kwietnia 2011 roku
w sprawie wystąpienia do Przewodniczącego Rady Miasta Kielce w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie Wiesławowi Myśliwskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kielc
Na podstawie § 66 ust.2 pkt 21 Statutu Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach uchwala się, co następuje:
§ 1
1. Senat wnioskuje do Rady Miasta Kielce o nadanie Wiesławowi Myśliwskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kielce.
2. Senat upoważnia Rektora do wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w ust.1 do Przewodniczącego Rady Miasta celem wszczęcia postępowania w przedmiocie nadania honorowego obywatelstwa przez Radę Miasta Kielce.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
W marcu przyszłego roku przypada 80 rocznica urodzin Wiesława Myśliwskiego, doktora honoris causa naszego Uniwersytetu, wybitnego pisarza, autora powieści Nagi sad, Pałac, Kamień na kamieniu, Widnokrąg, Traktat o łuskaniu fasoli oraz dramatów Złodziej, Klucznik, Drzewo i Requiem dla gospodyni. Każdy z tych utworów, zwłaszcza powieści, były wielkimi wydarzeniami kulturalnymi i literackimi w kraju i zagranicą. Dramaty, a także adaptacje powieści zrealizowano w formie widowisk teatralnych na scenach czołowych teatrów polskich, wiele z nich doczekało się adaptacji filmowych. Utwory Myśliwskiego zostały przełożone na kilkanaście języków obcych, w tym m.in.: na angielski, rosyjski, francuski, hiszpański niemiecki i niederlandzki. Każde kolejne dzieło było szeroko omawiane w czołowych czasopismach krajowych, w radiu i telewizji oraz wielokrotnie nagradzane, a powieści Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli wyróżniono w 1997 roku, a także 2007 „NIKE” – czołową nagrodą literacką w Polsce.
Wiesław Myśliwski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Doktor honoris causa Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 w Dwikozach koło Sandomierza. Ojciec był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, matka – działaczką Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. Przyszły pisarz uczęszczał do szkoły podstawowej w Dwikozach i Starachowicach. Szkołę średnią ukończył w Sandomierzu, a studia polonistyczne odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach pracował jako redaktor i wicedyrektor w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, a po rezygnacji z tej pracy był redaktorem naczelnym czasopism „Regiony” i „Sycyna”.
Przestrzeń geograficzna, w której toczy się akcja wszystkich jego utworów, to południowo – wschodnie tereny regionu świętokrzyskiego. Tematyka dotyczy trzech podstawowych środowisk społecznych z czasów II Rzeczypospolitej, okupacji i Polski Ludowej. Chłopom poświęcił najwięcej uwagi, zwłaszcza w wielkiej epopei Kamień na kamieniu. Autor przedstawił w niej dzieje przedwojenne, wojenne i powojenne wsi polskiej, w tym wkład chłopstwa w walkę
z hitlerowskim najeźdźcą oraz powojenne meandry polityki państwa wobec tej warstwy społecznej. Zarówno ta powieść, jak i inne utwory dowodzą, że to polska wieś była najbardziej dotknięta polityką represyjną okupanta, czego najbliższym symbolem jest Michniów.
Pałac stanowi w dorobku literackim „powojnia” ciekawy ewenement, kierując uwagę czytelnika na zjawiska historiozoficzne. Autor ujął II wojnę światową w wymiarze polskiej historii jako ostatni etap zmagań społecznych między pałacem jako symbolem feudalizmu
i ciemiężonymi masami ludowymi. Po tematykę miejską w wymiarze małomiasteczkowym pisarz sięgnął na przykładzie Sandomierza w Widnokręgu.
Związki Wiesława Myśliwskiego z regionem świętokrzyskim są stałe i bliskie. Osiemdziesięciolecie będzie okazją do wielu inicjatyw je podkreślających. Przyznanie Mu honorowego obywatelstwa miasta, które stanowi stolicę ziemi świętokrzyskiej, podniesie rangę obchodów zorganizowanych na Kielecczyźnie z tej okazji.
Dokumenty do pobrania:
Opublikował w BIP: | Baran Grzegorz |
Data opublikowania: | 2012-11-27 13:14:08 |
Data aktualizacji: | 2013-01-07 07:31:49 |
Liczba wyświetleń strony: 2256