Zarządzenie Nr 60/2010
Rektora Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach
z dnia 27 września 2010 roku
w sprawie powszechnej inwentaryzacji i ewidencji obiektów stanowiących historyczne pamiątki działalności Uniwersytetu i jego prawnych poprzedników
Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz § 7 ust. 2, § 86 ust. 2 Statutu Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach zarządza się, co następuje:
§ 1
1. W celu udokumentowania wszelkich aspektów działalności Uniwersytetu i jej pracowników oraz ochrony materialnych śladów kilkudziesięcioletniej tradycji szkolnictwa wyższego w Kielcach, zarządza się powszechną inwentaryzację obiektów stanowiących historyczne pamiątki funkcjonowania Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego i Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Kielcach.
2. Inwentaryzację przeprowadza się we wszystkich miejscowych i zamiejscowych jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu tj.: wydziałach, filiach, instytutach, katedrach, samodzielnych zakładach, zakładach, pracowniach, jednostkach ogólnouniwersyteckich, jednostkach międzywydziałowych oraz pozawydziałowych, obserwatoriach, stacjach naukowych, bibliotekach, archiwach, zakładach doświadczalnych, jednostkach administracji oraz innych jednostkach usługowych i gospodarczych.
§ 2
1. Inwentaryzacja obejmuje obiekty świadczące o organizacyjnym, naukowym, dydaktycznym, sportowym i kulturalnym rozwoju uczelni, jej działalności w środowisku lokalnym oraz kontaktach krajowych i międzynarodowych.
2. Inwentaryzacji podlegają obiekty niezależnie od techniki wykonania i sposobu użytkowania, takie jak: insygnia, szaty akademickie, sztandary, pieczęcie, medale, odznaki, plakietki, puchary, proporce, pomoce dydaktyczne i aparatura naukowa, kolekcje preparatów, meble i inne elementy wyposażenia, dzieła sztuki i rzemiosła, własne materiały promocyjne, dary przekazywane przez gości, albumy, księgi pamiątkowe, fotografie, filmy, nagrania audio i wideo oraz inne obiekty posiadające wartość historyczną.
3. Obiekty wymienione w ust. 2 należy zabezpieczyć przed utratą lub zniszczeniem i do czasu oceny ich wartości historycznej nie należy ich zbywać.
§ 3
1. Podstawą inwentaryzacji jest ankieta stanowiąca załącznik nr 1 do Zarządzenia.
2. Komórką nadzorującą wykonanie inwentaryzacji ustanawia się Archiwum Uniwersytetu.
3. Zobowiązuje się kierowników wszystkich jednostek organizacyjnych do wyznaczenia osób, które będą odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji w podległych im jednostkach.
4. Wypełnione ankiety należy przekazać w wersji papierowej i elektronicznej do Archiwum w terminie jednego miesiąca od wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§ 4
1. Na podstawie danych uzyskanych z ankiet Archiwum sporządzi ewidencję obiektów stanowiących pamiątki historyczne znajdujące się w Uniwersytecie.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1 sporządzona zostanie w sposób właściwy dla obiektów muzealnych.
3. Obiekty objęte ewidencją podlegają całkowitej ochronie właściwej dla dóbr kultury, nie należy ingerować w ich formę i treść ani zbywać.
4. Za zachowanie i ochronę obiektów wymienionych w ust. 3 przechowywanych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych ponoszą odpowiedzialność ich kierownicy lub osoby przez nich wyznaczone.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dokumenty do pobrania:
Opublikował w BIP: | Baran Grzegorz |
Data opublikowania: | 2012-11-27 13:14:08 |
Data aktualizacji: | 2013-01-07 04:56:54 |
Liczba wyświetleń strony: 4277