Zarządzenie Nr 6/2008
Zarządzenie Nr 6/2008
Rektora Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
z dnia 20 marca 2008 roku
w sprawie zasad i trybu podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz § 86 ust. 1 Statutu Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach zarządza się, co następuje:
§ 1
Wprowadza się zasady i tryb podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi. Zasady i tryb podwyższenia wynagrodzeń określa załącznik do zarządzenia.
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do zarządzenia Rektora AŚ Nr 6 /2008
Zasady i tryb podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi
§ 1
Zarządzenie ustala zasady i tryb podwyższania wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwanej dalej Uczelnią.
§ 2
O ile zarządzenie nie stanowi inaczej, jego przepisy stosuje się do wszystkich pracowników zatrudnionych w Uczelni na stanowiskach innych niż nauczyciel akademicki bez względu na rodzaj pracy, stanowisko i wymiar czasu pracy.
§ 3
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) pracodawcy - należy przez to rozumieć Uczelnię reprezentowaną w stosunkach pracy przez rektora,
2) pracowniku – należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Uczelni, w ramach stosunku pracy na stanowiskach innych niż nauczyciel akademicki.
§ 4
1. Pracodawca może w danym roku kalendarzowym z funduszu płac wydzielić określone środki pieniężne z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uczelni.
2. Wydzielenie środków pieniężnych, o których mowa w ust. 1 oraz ich wysokość, pracodawca uzależnia od sytuacji finansowej Uczelni.
3. Z ogólnej kwoty środków pieniężnych przeznaczonych na podwyżki wynagrodzeń pracowników wydziela się określoną część z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń pracowników obsługi. Wielkość wydzielonych środków na podwyżki pracowników obsługi oblicza się wg następującego wzoru:
X= (a x b)/(b + c)
gdzie: X – kwota na podwyżki w grupie pracowników obsługi
a – ogólna kwota środków na podwyżki
b – połowa wielkości zatrudnienia w obsłudze ( w etatach)
c – wielkość zatrudnienia pozostałych pracowników niebędących
nauczycielami akademickimi (poza obsługą)
4. Realizacja decyzji o wydzieleniu środków pieniężnych na podwyżki wynagrodzeń pracowników i przyznanie podwyżek pracownikom przez pracodawcę następuje nie później niż do końca pierwszego kwartału roku kalendarzowego następującego po roku, w którym nastąpiło wydzielenie środków pieniężnych zgodnie z § 4 ust.1 zarządzenia.
§ 5
1. W celu przydziału kwot podwyżek ustala się podział jednostek administracyjnych i zatrudnionych w nich pracowników na grupy podporządkowania ustalone w załączniku Nr 2 i 3 do regulaminu organizacyjnego Uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 -4.
2. Pracownicy obsługi zatrudnieni w Uczelni bez względu na miejsce pracy przyporządkowani zostają do grupy pracowników podległych Kanclerzowi.
3. Pracownicy dziekanatów, sekretariatów instytutów i jednostek międzywydziałowych, pracownicy naukowo-techniczni, inżynieryjno-techniczni i informatyczni zatrudnieni na wydziałach i jednostkach międzywydziałowych przyporządkowani zostają do grup podporządkowanych dziekanom wydziałów i kierownikom jednostek międzywydziałowych.
4. Pracownicy jednostek ogólnouczelnianych przyporządkowani zostają do grup podległych odpowiednim prorektorom zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu organizacyjnego Uczelni.
5. Podziału kwoty na podwyżki dla każdej z wyodrębnionych grup, z wyłączeniem pracowników obsługi dokonuje się według wielkości zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
6. Przyporządkowanie pracowników do danej grupy w Fili Uczelni w Piotrkowie Trybunalskim dokonywane jest zgodnie z regulaminem organizacyjnym Filii.
§ 6
1. Rozdział podwyżek płac zasadniczych pracowników powinien uwzględniać w szczególności wymagania kwalifikacyjne na poszczególnych stanowiskach określone w tabelach taryfikatora oraz potrzeby Uczelni.
2. Łączna kwota podwyżek w danej grupie pracowniczej nie może przekroczyć ustalonego dla tej grupy limitu środków na podwyżki.
3. Przyznanie podwyżki pracownikowi w danej grupie pracowniczej następuje na wniosek bezpośredniego przełożonego sprawującego nadzór merytoryczny nad pracownikiem.
4. Pracownik, któremu nie przyznano podwyżki ma prawo złożyć do rektora na piśmie, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego, wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy dotyczącej jego osoby. W przypadku, o którym mowa w zdaniu poprzednim rozstrzygnięcie rektora jest ostateczne.
§ 7
1. Pracownik, któremu przyznano podwyżkę na innej podstawie i w innym trybie niż przewidziany w tym zarządzeniu, w okresie między kolejnymi podwyżkami wynikającymi z niniejszego zarządzenia, nie może otrzymać najbliższej podwyżki na podstawie przedmiotowego zarządzenia. Ograniczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie dotyczy pracownika, który otrzymał podwyżkę przedemerytalną przyznaną na mocy odrębnych przepisów, podwyżkę po zatrudnieniu na okres próbny lub podwyżkę związaną ze zmianą warunków pracy, w okresie między kolejnymi podwyżkami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
2. Ukaranie pracownika na podstawie przepisów prawa pracy lub otrzymanie przez pracownika, negatywnej opinii dokonanej na podstawie odrębnych przepisów, pozbawia prawa otrzymania podwyżki na podstawie niniejszego zarządzenia, w roku, w którym otrzymał taką opinię.
§ 8
W sprawach związanych ze stosunkiem pracy, nie uregulowanych szczegółowo w niniejszym zarządzeniu, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy i innych przepisów prawa.
za Zarząd ZNP REKTOR
J. Kowalik R. Renz
za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”
Anna Śmietańska
Pobierz zarządzenie w formacie PDF
Zarządzenie Nr 6/2008
Opublikował w BIP: | Baran Grzegorz |
Data opublikowania: | 2012-11-27 13:14:08 |
Data aktualizacji: | 2013-01-03 06:46:05 |
Liczba wyświetleń strony: 8436