Uchwała Nr 171/2012
Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
z dnia 20 grudnia 2012 roku
w sprawie zasad uruchamiania kierunku studiów
Na podstawie art. 11 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo
o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz § 59 ust. 2 pkt 6 lit. a Statutu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, uchwala się co następuje:
o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz § 59 ust. 2 pkt 6 lit. a Statutu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, uchwala się co następuje:
§ 1
Ustala się zasady postępowania dotyczące uruchomienia kierunku studiów w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwanego dalej Uniwersytetem.
§ 2
-
Wniosek o uruchomienie nowego kierunku studiów dziekan wydziału przedkłada prorektorowi ds. dydaktycznych i studenckich.
-
Wniosek o uruchomienie nowego kierunku studiów powinien zawierać:
-
program kształcenia opracowany wg zasad określonych odrębnymi przepisami, w szczególności uchwałą Senatu Uniwersytetu nr 17/2012 z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych i jednostek międzywydziałowych dotyczących uchwalania programów kształcenia dla studiów wyższych, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających,
-
obsadę kadrową kierunku, tj.:
-
wykaz nauczycieli akademickich zaliczanych do minimum kadrowego dla danego kierunku studiów wraz z oświadczeniami tych nauczycieli wyrażającymi zgodę na zaliczenie do minimum kadrowego,
-
charakterystykę dorobku naukowego nauczycieli zaliczanych do minimum kadrowego
z wyodrębnieniem dorobku naukowego związanego z danym kierunkiem studiów.
-
kalkulację kosztów kształcenia na nowym kierunku studiów z uwzględnieniem tworzonych etatów oraz zajęć prowadzonych w ramach godzin ponadwymiarowych i zleconych w pełnym cyklu kształcenia wraz ze wskazaniem źródła finansowania i zabezpieczenia finansowego nowotworzonego kierunku z uwzględnieniem różnych form kształcenia, opracowaną we współpracy z Sekcją Kontrolingu,
-
planowaną liczbę studentów rekrutowanych na nowotworzony kierunek studiów oraz
-
proponowaną korektę limitów przyjęć na pozostałych kierunkach studiów prowadzonych na danym wydziale w przypadku nieuzyskania zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego na zwiększenie ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych.
-
Wzór wniosku, o którym w ust.1 określa rektor odrębnym zarządzeniem.
-
Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 dziekan przedkłada prorektorowi ds. dydaktycznych
i studenckich:
-
uchwałę właściwej rady wydziału wyrażającą pozytywną opinię w sprawie uruchomienia nowego kierunku studiów,
-
uchwałę właściwej rady wydziału zawierającą program kształcenia uruchamianego kierunku wraz z pozytywną opinią Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia,
-
uchwałę właściwej rady wydziału wyrażającą pozytywną opinię w sprawie proponowanej korekty limitów przyjęć na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na danym wydziale uwzględniającą limit przyjęć dla nowotworzonego kierunku studiów.
§ 3
-
Wniosek o uruchomienie nowego kierunku studiów niespełniający wymagań określonych w § 2 lub zawierający braki nie jest rozpatrywany i podlega zwrotowi.
-
Wniosek o uruchomienie nowego kierunku studiów spełniający wymogi określone w § 2 uchwały prorektor ds. dydaktycznych i studenckich przedkłada do opinii Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia.
-
W przypadku uzyskania pozytywnej opinii Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia, wniosek jest składany do opinii Senackiej Komisji Dydaktyki i Spraw Studenckich oraz Senackiej Komisji Rozwoju, Budżetu i Finansów.
-
W przypadku uzyskania negatywnej opinii Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia, wniosek podlega zwrotowi do uzupełnienia.
§ 4
Zgodę na uruchomienie nowego kierunku studiów wyraża Senat Uczelni z zastrzeżeniem § 6 ust.2.
§ 5
-
Wydział posiadający uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego może prowadzić studia na określonym przez Senat kierunku studiów w ramach obszarów kształcenia
i dziedzin odpowiadających uprawnieniom do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego. -
Uchwała Senatu określa efekty kształcenia dla kierunku studiów, poziomu i profilu kształcenia, do których dostosowane są programy studiów.
§ 6
-
Wydział nieposiadający uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego może prowadzić studia na określonym kierunku studiów, poziomie i profilu kształcenia zgodnie z:
-
wzorcowym opisem efektów kształcenia dla danego kierunku studiów, poziomu i profilu kształcenia określonym przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego
i zatwierdzonym przez Senat,
lub
-
opisem efektów kształcenia określonym i zatwierdzonym przez Senat.
-
Wydział nieposiadający uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego może uzyskać prawo do prowadzenia studiów na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
§ 7
Traci moc obowiązującą uchwała nr 76/2007 Senatu Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie zasad uruchamiania kierunku studiów w Uczelni.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Dokumenty do pobrania:
Opublikował w BIP: | Baran Grzegorz |
Data opublikowania: | 2013-01-07 08:57:23 |
Data aktualizacji: | 2013-01-07 14:02:10 |
Liczba wyświetleń strony: 2015